DİREKSİYON TUTUŞ VE KULLANMA TEKNİĞİ TEMEL DİREKSİYON EĞİTİM NOTLARI Ufuk KÜÇÜKALİ

TEMEL DİREKSİYON EĞİTİM NOTLARI DİREKSİYON TUTUŞ VE KULLANMA TEKNİĞİ

 

 

 

DİREKSİYON TUTMA TEKNİĞİ VE DÜZ YOLDA İLERİ GİTME

 

İyi araç kullanmak direksiyon hakimiyetinden başlar. Araca hakim olmak için direksiyonu nasıl tutmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? İdeal bir direksiyon tutuşu sağlamak için, direksiyona olan uzaklığımızı da iyi ayarlamalıyız. Direksiyon hakimiyeti için koltuğun doğru ayarlanması çok önemlidir. Yani, koltuğu direksiyona olması gereken en uygun mesafeye ayarlamalıyız.

 

Koltuğun pedallarla ilgili ayarının doğru yapıldığını varsayarsak. Koltuğunuza yaslanın ve kolunuzu direksiyonun saat 12 noktasına doğru uzatınız. Bu durumda bileğiniz direksiyonun saat 12 noktasına değiyorsa mesafe ayarınız tamdır. Bileğiniz daha ilerde veya daha geride kalıyorsa, koltuk arkalığını geriye veya ileriye doğru hareket ettirerek ideal ölçüye göre ayarlayınız. 

 

Kollarımız direksiyonu tutarken, dirseklerden ne çok kırılmış ne de düz pozisyonda olmalıdır. Direksiyonu tutma pozisyonunda, dirseklerimizin açısı yaklaşık olarak 135 derece olmalıdır. Bu en ideal tutuş açısıdır.

 

1 – Direksiyon iki elle tutulur. Unutmayın! Acemiler direksiyonu tek elle tutar.

2 – Direksiyon simidini, 12 saat diliminin olduğu bir saat olarak düşününüz.

3 – Araç düz yolda saat 12 yönünde gider.

4 – Aracın direksiyonunu sol elinizle saat 9 noktasından, ( saat 8 ile 10 Aralığında ) sağ elinizle de 3 noktasından ( saat 2 ile 4 Aralığında ) tutunuz. 

5 – Ellerinizi, avuç içleriniz 9 ve 3 noktasında gelecek şekilde direksiyonun üstüne koyunuz.

Dört parmağınızı direksiyonun altına doğru kıvırınız. Başparmaklarınız direksiyon simidine paralel yukarıya doğru uzatınız. Bu şekilde direksiyonu hafifçe tutunuz. Direksiyonu sadece tutun, sıkmayınız. Direksiyon teknik olarak bu şekilde tutulmalıdır.   

 

Direksiyonu kesinlikle üst ( 12)  ve alt ( 6 ) kısımlarından tutmayınız. Direksiyonu üstten tutarak aracınızı kullanırsanız, herhangi bir nedenden dolayı, hava yastığının açılması durumunda, ilk olarak kolunuzun kırılacağını unutmayınız. Yine alt kısımdan tutma durumunda da aracınızda istem dışı ( Aracın hızlıyken birden bire kasise düşmesi,  lastik patlaması gibi ) ani bir direksiyon hareketinde bileğinizin kırılma ihtimalini de göz önünde bulundurunuz.

 

SAĞA SOLA DÖNÜŞLER

 

Sağa dönüşlerde direksiyonun ilk 180 derecelik dönüş hareketi sol elle başlar. Sola dönüşlerde ise direksiyonun ilk 180 derecelik dönüş hareketi sağ elle başlar.

 

SOLA ŞERİDE GEÇME SOLA ŞERİT DEĞİŞTİRME

 

Şehiriçinde düz yolda 50km ve altında ki hızlarda şerit değiştirirken, sol şeride geçmek için direksiyonu saat 11 pozisyonuna kadar çeviriniz. Daha fazla değil. Aracınız sol şeride geçmeye başlar. Aracın üçte ikisi şeride girdiğinde direksiyonun tekrar 12 pozisyonuna getiriniz. Eğer, saat 11 pozisyonunda aracınızın tamamen sol şeride girmesini beklerseniz, aracınız sola doğru şeritten çıkar. Şerit ihlali yapmak asli kusurdur, herhangi bir durumda suçlu siz olursunuz.

 

Aracınızın hızı arttıkça şerit değiştirmek için direksiyon döndürme dereceniz daha azalmalıdır. Yani 50 km. hızda direksiyonu saat 11 ( 5 dakikalık açı ) pozisyonuna getirirken, hızınız 90 km. olduğunda şerit değiştirmek için direksiyon döndürme dereceniz 2,5 dakikalık bir açı olmalıdır.

Not: Verilen değerler,  normal şartlar içindir. 

 

SAĞ ŞERİDE GEÇME SAĞA ŞERİT DEĞİŞTİRME

 

Şehiriçinde düz yolda 50km ve altında ki hızlarda şerit değiştirirken, sağ şeride geçmek için direksiyonu saat 1 pozisyonuna kadar çeviriniz. Daha fazla değil. Aracınız sağ şeride geçmeye başlar. Aracın üçte ikisi şeride girdiğinde direksiyonun tekrar 12 pozisyonuna getiriniz. Eğer, saat 1 pozisyonunda aracınızın tamamen sağ şeride girmesini beklerseniz, aracınız sağa doğru şeritten çıkar. Şerit ihlali yapmak asli kusurdur. Aracınızı hep iki şerit çizgisinin arasında sürünüz. Dönüşler ve şerit değiştirmeler dışında, düz giderken kesinlikle şeridiniz de kalınız. Mutlaka bir şerdiniz olsun.

 

 

HAYATINIZIN,  HER KARESİNDE SAĞLIK, MUTLULUK VE BAŞARI DİLEKLERİMLE;

 

Eğitime başlamak ve ders programı yapmak için: 0 532 396 70 68 den arayabilir.                                      

 

E-mailime,( ukucukali@gmail.com veya ukucukali@hotmail.com  ) bilgi bırakabilirsiniz.

 

Web: http://www.ufukkucukali.com , http://ufukkucukali.blogcu.com  , http://direksiyondersi34.blogcu.com  ve http://direksiyonokulu.blogcu.com  adresimden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Halkla İlişkiler ve Makine Teknik Mezunu. İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı. M.E.B. den Sertifikalı Direksiyon, Motor, Trafik ve Çevre Bilgisi Öğretmeni.

 

Kadıköy Kuşdili Sürücü Kursu Öğretmeni

 

Ufuk KÜÇÜKALİ

 

About ukucukali

İşletme Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Makine Teknik Mezunu Milli Eğitim Bakanlığından Sertifikalı Direksiyon, Motor, Trafik ve Çevre Bilgisi Öğretmeni İleri, Güvenli, Ekonomik Sürüş, Park Teknikleri ve Satış Sonrası Hizmetler/Garanti Uzmanı Kadıköy Kuşdili Sürücü Kursu / Ufuk KÜÇÜKALİ Direksiyon Akademisi Eğitim Uzmanı Türkiye’ nin ilk Direksiyon ve Trafik Eğitim Kochu
Bu yazı Eğitim içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s